Trwały kocioł żeliwny
Dominuje opinia, że kocioł żeliwny jest bardziej odpowiedni do instalacji prostej kotłowni, która wymaga minimalnych nakładów i nie jest bardzo paliwochłonna. To część prawdy.
Ponieważ kocioł żeliwny nie jest tak wrażliwy na korozję jak kocioł stalowy, nie wytwarza kondensatu ( więc nie wymaga też stosowania ceramicznych wkładów kominowych ) , który tworzy się, gdy zimna woda powraca do kotła podczas spalania paliwa. Z drugiej strony żeliwny kocioł jest znacznie bardziej wrażliwy na zmiany temperatury. Żeliwo jest nieelastyczne, kruche, więc nagłe i gwałtowne zmiany temperatury powodują naprężenia metalu, które mogą spowodować awarię kotła. Czasami trudno to zauważyć, ponieważ woda paruje powoli, więc bez zdjęcia korpusu kotła i jego materiału izolacyjnego nie będzie można tego zobaczyć.
Po kilku latach eksploatacji mogą wystąpić nieszczelności między sekcjami kotłów żeliwnych. Ten problem można rozwiązać, ponownie montując sekcje i uszczelniając pęknięcia. W ten sposób można również wymienić całą uszkodzoną sekcję kotła grzewczego..
Kolejną wadą kotłów żeliwnych jest to, że nawet najlepszy kocioł żeliwny ma niższą sprawność niż kotły stalowe. Stal jest znacznie łatwiejsza w obróbce niż żeliwo, co sprawia, że kanały dymowe stalowych kotłów na paliwo stałe są bardziej wydajne.
Największą zaletą kotłów żeliwnych jest długowieczność. Jeśli unika się nagłych zmian temperatury, kotły żeliwne mogą działać od 20 do 30 lat i dłużej.
Kocioł grzewczy stalowy
Najsłabszym punktem kotłów stalowych jest korozja. W przypadku tych kotłów w przeciwieństwie do pompy ciepła szczególnie ważne jest zapewnienie wody powrotnej o temperaturze co najmniej + 60 ° C, w przeciwnym razie zacznie się gromadzić kondensat. Kondensat jest również obecny w smółkach, które powstają podczas spalania mokrego drewna opałowego. Ma tendencję do gromadzenia się na wewnętrznych ścianach kotła. Zapewne z tego powodu kupujący chcą, aby ściany komory spalania były jak najgrubsze, ale przy oddawaniu zimnej wody do kotła i spalaniu mokrym drewnem opałowym stalowy kocioł stalowy szybko ulegnie awarii.
Kotły stalowe mają nie tylko wyższą sprawność, ale także szerszy zakres opcji sterowania. Oprócz miarkowników ciągu kotły grzewcze stalowe mogą posiadać wentylator nawiewny lub wywiewny, regulator sterujący zarówno dopływem powietrza, jak i temperaturą wody powracającej do kotła.
Oto kilka często zadawanych pytań
Jak pogodzić opozycję, gdy temperatura na dworze wynosi 0 – + 10 ° C, grzejniki muszą mieć + 30-50 ° C, a kocioł nie może pracować poniżej temperatury 60 ° C?
W takim przypadku pomiędzy kotłem a instalacją grzewczą należy zainstalować zawór mieszający. Ma on na celu utrzymanie nieco niższej temperatury wody dostarczanej do instalacji grzewczej poprzez mieszanie w różnych proporcjach chłodniejszej wody powracającej z instalacji z cieplejszą wodą dostarczaną z kotła. Ciepłą wodę pobieraną z kotła można wykorzystać do ogrzania ciepłej wody użytkowej w bojlerze. W zależności od temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej (pokojowej) mieszacz może być regulowany ręcznie lub za pomocą napędu elektrycznego – sterownika mikroprocesorowego.
Jednym z najprostszych i najbardziej powszechnych sposobów jest zainstalowanie ręcznie sterowanego czterodrogowego zaworu mieszającego między kotłem a instalacją grzewczą. Trójdrogowy zawór mieszający nie podnosi temperatury wody powracającej do kotła, dlatego jest używany tylko w określonych przypadkach. Gdy kocioł i instalacja grzewcza rozgrzały się do temperatury roboczej, zawsze można znaleźć takie położenie zaworu mieszającego, aby wymagana była niższa temperatura w instalacji grzewczej.
Kolejnym warunkiem jest suchość paliwa stałego np. pelletu. Wartość opałowa drewna opałowego na kilogram zależy bezpośrednio od zawartości wilgoci (wody). Im więcej wody, tym niższa wartość opałowa drewna opałowego, ponieważ część ciepła uwalnianego podczas spalania drewna opałowego jest wykorzystywana do odparowania wody.
Należy jednak zaznaczyć, że samo spalanie suchego drewna opałowego nie eliminuje problemu kondensacji wilgoci i smoły na ścianach kotła. Wilgoć skrapla się na ścianach kotła oraz przewodu kominowego, dlatego ważna jest ich temperatura oraz zastosowanie wkładów kominowych. Według różnych producentów kotłów grzewczych kondensacja w kotle opalanym drewnem nie występuje, gdy temperatura wody dostarczanej do instalacji grzewczej wynosi + 60–80 ° C, a temperatura powrotu nie jest niższa niż + 45–60 ° C.
Wybór mocy kotła
Wydajność kotła obliczana jest na podstawie powierzchni (objętości, kubatury) ogrzewanych pomieszczeń. Szacuje się, że 1 kW potrzebuje do ogrzania 10 km2. m na wysokości 2,5 metra. Zwykle dodaje się 20-30 procent mocy na różne potrzeby (np. Podgrzewanie wody w bojlerze).
Zgodnie z obowiązującymi normami wydajność kotłów grzewczych na dowolny rodzaj paliwa musi być co najmniej 1,1 raza większa od zapotrzebowania na ciepło.
Hurtownia z instalacjami grzewczymi i salon łazienek – Gliwice
- Ignacego Daszyńskiego 154,
- 44-100 Gliwice
- Tel: 604 081 006
Nasi klienci odwiedzają nas z miast:
Gliwice, Zabrze, Knurów, Pyskowice